MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Fåtölj 11457006
*
nr 1145 7006
Bruno Mathsson
(1907-1988), Sverige
Fåtölj, Bruno Mathsson (1907-1988), Jetson, Dux. Stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderklädsel
Kondition: bruksslitage
Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.
Utrop:
5.000 kr
Såld:
10.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 november 2017
kl 20:41:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/10 10:19:24
1
5.000 kr
30/10 14:49:36
2
4.200 kr
30/10 14:49:36
1
4.400 kr (Budbetjänt)
30/10 14:50:33
2
4.600 kr
30/10 14:50:33
1
4.800 kr (Budbetjänt)
31/10 09:49:14
1
8.000 kr
2/11 10:26:53
3
7.000 kr
2/11 10:26:54
1
7.200 kr (Budbetjänt)
2/11 10:28:00
3
7.800 kr
2/11 10:28:00
1
8.000 kr (Budbetjänt)
2/11 10:28:15
3
9.000 kr
5/11 17:22:38
4
8.400 kr
5/11 17:22:38
3
8.600 kr (Budbetjänt)
16/11 10:58:33
5
Vinnande bud
17/11 09:40:44
6
9.400 kr
17/11 09:40:44
5
9.600 kr (Budbetjänt)
17/11 09:41:38
3
9.800 kr
17/11 09:41:38
5
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Tema
20 nov
Retro - 50/60-tal
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål från 1900-talet. Här finns barstolar, bordslampor, burkar, byråar, cocktailglas, fåtöljer, figuriner, ...
Läs mer om Retro - 50/60-tal
- Konstnär/Designer
Bruno Mathsson
Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.
Läs mer om Bruno Mathsson
- Läs mer...
Emmafåtölj
Stoppad fåtölj i nyrokoko
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bruno mathson bruno mathsson bruno matsson dux fåtölj jetson jetson-fåtölj jetsonfåtölj karmstol karmstolar stol stolar svensk design sverige
-
8424 Fåtöljer
Ett par, omkring 1900, björk / intarsia
Auktionen avslutas
om en vecka
11 november kl 19:30
*
Bruno Mathsson
Kondition: bruksslitage
Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Retro - 50/60-tal
Läs mer om Bruno Mathsson
nr 1145 7006
Bruno Mathsson
(1907-1988), Sverige
Fåtölj, Bruno Mathsson (1907-1988), Jetson, Dux. Stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderklädsel
Kondition: bruksslitage
Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.
Utrop: | 5.000 kr |
---|---|
Såld: | 10.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 november 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/10 10:19:24 | 1 | 5.000 kr |
30/10 14:49:36 | 2 | 4.200 kr |
30/10 14:49:36 | 1 | 4.400 kr (Budbetjänt) |
30/10 14:50:33 | 2 | 4.600 kr |
30/10 14:50:33 | 1 | 4.800 kr (Budbetjänt) |
31/10 09:49:14 | 1 | 8.000 kr |
2/11 10:26:53 | 3 | 7.000 kr |
2/11 10:26:54 | 1 | 7.200 kr (Budbetjänt) |
2/11 10:28:00 | 3 | 7.800 kr |
2/11 10:28:00 | 1 | 8.000 kr (Budbetjänt) |
2/11 10:28:15 | 3 | 9.000 kr |
5/11 17:22:38 | 4 | 8.400 kr |
5/11 17:22:38 | 3 | 8.600 kr (Budbetjänt) |
16/11 10:58:33 | 5 | Vinnande bud |
17/11 09:40:44 | 6 | 9.400 kr |
17/11 09:40:44 | 5 | 9.600 kr (Budbetjänt) |
17/11 09:41:38 | 3 | 9.800 kr |
17/11 09:41:38 | 5 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Tema
20 nov
Retro - 50/60-tal
PÃ¥ vÃ¥r populära retroauktion med fokus pÃ¥ 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremÃ¥l frÃ¥n 1900-talet. Här finns barstolar, bordslampor, burkar, byrÃ¥ar, cocktailglas, fÃ¥töljer, figuriner, ...Läs mer om Retro - 50/60-tal
- Konstnär/Designer
Bruno Mathsson
Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.Läs mer om Bruno Mathsson
- Läs mer...
Emmafåtölj
Stoppad fåtölj i nyrokoko
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Stoppad fåtölj i nyrokoko
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bruno mathson bruno mathsson bruno matsson dux fåtölj jetson jetson-fåtölj jetsonfåtölj karmstol karmstolar stol stolar svensk design sverige
-
8424 Fåtöljer
Ett par, omkring 1900, björk / intarsia
Auktionen avslutas
om en vecka
11 november kl 19:30